برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
English فارسی
logo

مرکز آموزشی درمانی امام رضاImam Reza General Hospital

فهرست اصلی


معرفی واحد تجهیزات پزشکی
 
    مجموعه­ای است که در سیستم بیمارستانی، وظیفه مدیریت کلیه امور مرتبط با تجهیزات و وسایل پزشکی را در راستای تامین ایمنی لازم برای بیماران و پرسنل و نیز بهره­وری بهینه این تجهیزات جهت ارتقاء سه شاخص کارایی، اثر­بخشی و رضایت­مندی بیماران به عهده دارد .
   روزگاری درمان بیماران عمدتاً منحصر به تجویز دارو، رعایت رژیم­های غذایی خاص و انجام عملیات فیزیكی توسط خود طبیب بود. اما با پیشرفت روزافزون تكنولوژی به­ویژه از نیمه دوم قرن بیستم امروزه تجهیزات و وسایل پزشكی نقش محوری و عمده­ای را در سه حوزه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری­ها ایفا می كنند؛ به­نحوی كه اصولا تصور مركز درمانی فاقد آنها دور از ذهن می­نماید. از طرفی این تجهیزات به جهت وجه سرمایه­ای چه از نقطه نظر خرید و چه به لحاظ خدمات پس از فروش، پارامتر بسیار مهمی در اقتصاد بهداشت مراكز درمانی محسوب می­شوند. لذا همان اندازه كه وجود این تجهیزات و وسایل در صحت عملكرد و موفقیت مراكز درمانی مؤثر و مفید است، عملكرد نادرست و یا مختل شدن آن­ها، در روند مراكز درمانی و فعالیت متخصصین اختلال و اشكال و بعضا صدمات جبران ناپذیر ایجاد می­کند. بنابراین وجود واحدی كه در مراكز درمانی بطور تخصصی وظیفه مدیریت بر این سامانه­ها را داشته و از طرفی از آخرین دست آوردها و پیشرفت­های تكنولوژیكی این عرصه مطلع و آنها را به درستی در اختیار متخصصین امر قرار دهد، امری معمول و بدیهی می­باشد.
    واحد مهندسی پزشكی به عنوان یک ركن مهم در رابطه با امور تجهیزات پزشكی در بیمارستان، می بایست فضا و پرسنل خاص خود را دارا باشد. به لحاظ ساختاری، واحد مهندسی پزشكی از قسمت­های اداری و كارگاه تشكیل می­گردد. 
  • نوشته شده
  • توسط خسرو آقاپور مرکز آموزشی و درمانی امام رضا
  • ویرایش شده
  • توسط مریم حسن خانی
  • تعداد بازدید : 4159
نظرات شما
captcha refresh